Őshonos növények kertjeinkben

2024.12.13

Néhány érv az őshonos növények mellett

Sok ember vágyik egy olyan kertre, ami sok örömöt ad és kevés ráfordított időt igényel. A betegségekre fogékony, sok odafigyelést igénylő egzotikus növények használatát ebben az esetben kerüljük.

Az őshonos növények jelenléte a kertben számos előnnyel jár. Könnyen gondozhatók, igénytelenek, ellenállók. Már alkalmazkodtak az éghajlatunkhoz és az évszakok váltakozásához. Könnyedén áttelelnek és problémamentesen fejlődnek. 

A növények természetes módon áttelepülhetnek más termőterületekre. Az éghajlatunk változásával növekszik az átlaghőmérséklet a csapadék mennyisége csökken, ezáltal eltolódhatnak a növekedési régiók. Ahogy a növények különböző területekre kerülnek úgy idővel a rájuk támaszkodó lények is áttérnek az új régiókba. Azonban egy hasznos együttélés kialakulása lassú folyamat. Többek között az importált fajokkal bekerülhetnek új kártevők, amiknek nincs természetes ellenségük, ezek csak jóval később "jönnek utánuk" addig óriási problémát okoznak.

A régmúlt időkben az utazók, a növénygyűjtők magukkal hozták kedvenc gyümölcsüket, dísznövényüket. A különböző kontinensek között szállított növények több száz vagy akár ezer év alatt honosodtak meg, ma már őket is honos növénynek tekintjük.

A nem honos növények kevesebb ökológiai értékkel bírnak élővilágunk számára. Virágjukon kevés a rovar, gyümölcsüket nem sok állatfaj eszi. Ezzel ellentétben az őshonos fák többtucat rovart- és állatfajt táplálnak egyszerre. A cserjék elágazó és gyakran tüskés ágrendszerükkel ideális búvó és fészkelőhelyet biztosítanak.

 Egyre több kerttulajdonos alakít ki természetközeli, kevés gondozást igénylő kertet. Ezáltal  több figyelemmel fordulnak az őshonos növények felé. A természetközeli kertekkel kapcsolatban gyakran találkozni némi előítélettel, még mindig sokan gondolják úgy, hogy ezek a területek elhanyagolt, gazos dzsungelek. Azonban ez koránt sem igaz, a megfelelő növények választásával olyan kertet alakíthat ki, ami egyszerre szép és a környezetünk számára is hasznos.

Számos hibrid változatuk létezik. A hibridizáció a növénynemesítés legfontosabb eszköze. Ennek során alapfajok tulajdonságait javítják. A természetben is előfordul a hibridizáció, a növényeknél gyakori, hogy a közeli rokonok kereszteződnek egymással. 

Az őshonos növényekkel való kertészkedés a legalapvetőbb szinten segít a tápláléklánc helyreállításában és támogatja az élőlények széles körét a rovaroktól, a madarakon át az emlősökig. Olcsóbban beszerezhetők, mint a külföldről behozott egzotikus fajok és általában hosszabb életűek. Fejlődésük során kevés fejtörést okoznak ezzel a kerttulajdonosdolgát is megkönnyítik.

Sajnos az őshonos növényeket kiszorítják élőhelyükről az invazív fajok.

A honos növények alkalmazásával egy kiváló díszítőértékkel bíró ugyanakkor az és a környezetünk számára is hasznos kertet hozhat létre. Nem mellékesen a gondozásuk is jóval könnyebb. Ültessünk őshonos növényt a kertünkbe!

Néhány honos növényünk. Vadalma, vadkörte, fűz, tölgy, hárs, vadrózsa, veresgyűrű som, fagyal, közönséges kecskerágó, mogyoró. Erdei borkóró, vasfű, harangvirág, ördögszem, cickafark.

Készítsd el weboldaladat ingyen!