Tél végi palántanevelés melegágyban

2024.02.02

 Minden növényt nem tudunk helybe vetni, így a palántaneveléssel is foglalkoznunk kell. Jó példa erre a paprika ugyanis hazánk a termesztésének északi határán fekszik ezért a helybevetés (főként a mi vidékünkön) nem járna sikerrel.

Tudunk palántákat nevelni az ablakpárkányon is. Gyakran nem kapnak elég fényt, megnyúlnak, egyoldalasan nőnek, így forgatni kell őket. Valamint a velük való foglalatosság némi kosszal jár.

A hidegágyak ismert és közkedvelt berendezések. Kaphatók készen vagy magunk is könnyen építhetünk. Deszka vagy tégla a keretnek, bontott ablak a tetejére tökéletesen megfelel. Fontos, hogy könnyen tudjuk nyitni, csukni.

Korábban megkezdhetjük a magvetést és nem csak kis hőigényű növényeket nevelhetünk akkor, ha a nap energiáján kívül mást is használunk.

Mivel tudjuk fűteni?

Fűtésére környezet barát módon a nap energiáját, és lótrágyát pontosabban az erjedése során keletkező hőt használjuk. A melegágy kb. 22-24 C-ot biztosít 6 héten keresztül. Legkorábban február közepétől üzemeltethető. Amikor eladásra termeltem zöldségféléket, főként paprikát akkor én is ehhez a módszerhez folyamodtam.

Hőszolgáltató képességük szerint különböztetjük meg az ágyakat, ami a melegtalp, azaz a trágyaréteg vastagságától függ. A melegágyba 50-60 cm, a langyoságyba 20-30 cm trágyaréteget hordunk. A hidegágyba nem teszünk melegtalpat. A melegágyba február közepétől vethetünk.

A melegtalpat minden esetben 20 cm. vastag földréteggel takarjuk.

Az ásással kezdjük a kialakítását, aminek mélységét a melegtalp vastagsága határozza meg. 50 cm trágya- és 20 cm földréteg esetén a talajszinttől mért 70 cm mély gödröt kell ásnunk. Ezzel már túl is vagyunk a nehezén.

A jobb szigetelés miatt az árok aljára szalmát vagy száraz lombot teszünk. Ezután belehordjuk a friss lótrágyát. A trágyák közül a lótrágya termeli a legtöbb hőt. Erre a célra csak és kizárólag a friss trágya alkalmas! Meg kell várni, hogy a trágya "begyulladjon" azaz hőt termeljen. Betaposással szoktam gyorsítani ezt a folyamatot, néhány kör megtétele után hihetetlenül forró lesz a gumicsizma talpa.

Amikor a trágya jól összemelegedett terítsük el a földet. A vetés előtt fontos a szellőztetés és a földet is gereblyézzük át! Ezután elsimítjuk majd lelapogatjuk a földet. Következhet a vetés.  

Szikleveles palánták palántadőlésre fogékony fázisban
Szikleveles palánták palántadőlésre fogékony fázisban

Miután megtörtént a kelés és a sziklevelek szétnyíltak tartsuk alacsonyan a hőmérsékletet. Egyrészt mert szikleveles állapotban magas hőmérsékleten megnyúlnak a növények, másrészt többszőr kell szellőztetnünk a palántadőlés veszélye miatt is. Az alacsonyabb hőmérsékletet szikleveles állapotban kell biztosítani, a lomblevelek megjelenése után a magasabbat.

Az első lomblevélpár megjelenése után tűzdelhetjük a kis palántáinkat. A tűzdelés a koraiság szempontjából egy nagyon fontos munka, ugyanis a fiatal növények gyökereinek megszakításával egyúttal előrébb hozzuk a virágzást, a terméskötést.

 A melegágyban maradt növények pedig nagyobb térállásba kerülnek.

Jó tanács: ritkábban, de nagyobb víz adagokkal öntözzünk. A palántanevelés elején heti egyszer, később heti kétszer, legjobb, ha a délelőtti órákban. 

Kiültetés előtt ne feledkezzünk meg palántáink edzéséről. Többszőr szellőztessünk, nyissuk ki teljesen az üveget, hogy közvetlenül érje a leveleket a napsütés. Fontos a fokozatosság!

Az optimális hőmérsékletet nehéz biztosítani egy ilyen palántanevelőben, ellentétben egy jól felszerelt üvegházzal, azonban ennek van némi előnye. Mivel a palántáink nem voltak "elkényeztetve" így kiültetésük után is jobban tűrik az időjárás szélsőségeit.

Aki kedvet kapott a palántaneveléshez  a lótrágya beszerzését azonban nem tudja megoldani, keressen nyugodtan telefonon, vagy privát üzenetben!

Hollandi ágy
Hollandi ágy
Készítsd el weboldaladat ingyen!